Sizes Available: 40 mm, 50 mm, 63 mm, 80 mm, 100 mm
Standard Stroke Length: Ranges from 50 mm to 2000 mm
Maximum Speed: Up to 500 mm/sec
High Thrust Capacity: Capable of handling loads up to 2 tons
Standard Compliance: Meets VDMA standards for quality and performance
Repeatability: ±0.02 mm, ensuring high precision in applications.
AVRS rod-type Actuators : optimized for high-load, long-stroke applications and are compatible with servo motors and optional gearboxes
Fast and Powerful Movement: The AVRS actuators are engineered for rapid linear movements, making them ideal for dynamic applications.
Robust Design: Built to withstand demanding industrial environments, ensuring durability and reliability.
Customization Options: Various configurations available to suit specific operational needs, including different motor types and control options.
pressing application , swet platform, Seating Adjustment 5D cinema, Lifting Applications.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Series | AVRS |
| Product Description | Rod Type VDMA Ball Screw |
| Profile Sizes(mm) | 40,50,63,80,100 |
| Stroke Length (mm) | 50….2000mm |
| Ball Screw Lead (mm) | 05,10 |
| Maximum Speed (mm/sec) | 500 |
| Repeatability (mm) | ±0.02mm |
| Maximum Thrust (N) | 13600 |
| Maximum Ball Screw | C7 Ø 32 |
| Motor Power (AC Servo in W) | 400 to 3000 watts |
| Servo Torque(Nm) | |
| Operating Voltage | AC 230V,440V |
| Motor Mounting Position |
Direct Left Side Right Side Bottom Side |
| Motor Type | Servo Motor |
| Medium temperature° C | +5°to +40° |
| Medium temperature° F | +41°to +104° |
| Duty Cycle | 100% |
| HSN | 84129090 |