The TM20 collaborative robot is designed for demanding industrial applications that require higher payload capacity without compromising precision or safety. With a payload of up to 20 kg and an extended reach, the TM20 enables efficient automation of heavy-duty tasks across diverse manufacturing environments.
Its collaborative safety features allow operation alongside human workers, eliminating the need for complex safety barriers. The TM20 supports scalable automation, helping Indian manufacturers increase throughput and optimise production efficiency.
High payload capacity for heavy components and tooling
Extended reach for large work envelopes
Integrated AI vision for accurate positioning and inspection
Safe collaborative operation in shared workspaces
Suitable for continuous industrial production
Heavy pick and place
Machine tending
Packaging and palletizing
Material handling
Automotive
Electronics
FMCG
Logistics and warehousing
Industrial manufacturing
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | TM20 |
| Weight (kg) | 32.8 |
| Maximum Payload (kg) | 20 |
| Power Source | AC |
| Power Supply | 100 to 240 VAC, 50/60 Hz or 24 - 60 VDC |
| Controller Weight (kg) | 14.1 |
| Reach (mm) | 1300 |
| Mounting | Wall, Table, Ceiling |
| Average Speed (m/s) | 1.3 |
| Maximum Speed (m/s) | 4 |
| Range: Joint 1 | +/- 270° |
| Range: Joint 2 | +/- 180° |
| Range: Joint 3 | +/- 166° |
| Range: Joint 4 | +/- 180° |
| Range: Joint 5 | +/- 180° |
| Range: Joint 6 | +/- 270° |
| Speeds: Joint 1 | 90°/s |
| Speeds: Joint 2 | 90°/s |
| Speeds: Joint 3 | 120°/s |
| Speeds: Joint 4 | 150°/s |
| Speeds: Joint 5 | 180°/s |
| Speeds: Joint 6 | 225°/s |
| Repeatability (mm) | +/- 0.1 |
| Typical Power Consumption (watts) | 300 |
| IP Classification | IP54 (Robot Arm), IP32 (Control Box) |
| Cleanliness | ISO Class 3 |
| Operating Temperature & Humidity | 0 to 50°C, 85% max. (with no condensation) |
| Storage Temperature & Humidity | -20 to 60°C, 75% max. (with no condensation) |
| Operating & Storage Environment | No corrosive gases or exposure to water-soluble cutting oil |
| Motor Power Supply | 48 VDC |
| Robot Arm Cable Length | 3m / 12m |
| Control Box I/O Ports | Digital In: 16, Digital Out: 16, Analogue In: 2, Analogue Out: 1 |
| End Arm Tool I/O Ports | Digital In: 4, Digital Out: 4, Analogue In: 1, Analogue Out: 0 |
| I/O Interface | COM: 3, HDMI: 1, LAN: 3, USB2.0: 4, USB3.0: 2 |
| Communication | RS-232, Ethernet, Modbus TCP/RTU (master & slave) |
| Communication (Optional) | Optionally support specified network card of PROFINET, EtherNet/IP, EtherCAT, CC-Link |
| I/O Power Supply | 24 VDC 2.0 A (control box) / 24 VDC 1.5 A (tool) |
| Programming Environment | TMflow (flowchart based, Script based), TM Craft (development program) |
| Integrated Camera Available | 5M pixels, colour, 100mm working distance*(1) or without built-in vision |
| Certifications |
ISO 13849-1, ISO 10218-1, ISO/TS 15066 CE, SEMI S2 (optional) |
| AI Functions (Optional) | Classification, Object detection, Semantic Segmentation, Anomaly detection, Intense segmentation (External hardware required - AI server required)*(1) |
| Applications | Positioning, 1D/2D Barcode reading, OCR, Defect Detection, Measurement, Assembly check*(1) |
| Positioning Accuracy |
2D Positioning: 0.1 mm TM Landmark 3D positioning (the working point is located 100/200/300mm away from the landmark ): 0.10/ 0.20/ 0.33 mm*(1)" |
| Eye in Hand (Build-in) | Auto-focused colour camera with 5M resolution, working distance 100mm - infinite*(1) |
| Eye in Hand (Optional) | Support maximum 2 external cameras either 2 GigE 2D camera or 1 X GigE 2D camera + 1 X 3D Camera*(1) |
| Note | *(1) The features mentioned are applicable only to the built-in vision cobot, and they also support the addition of an external camera integrated with the TM cobot |