The TM5S collaborative robot is a compact, vision-enabled automation solution designed to enhance productivity and reduce cycle times in precision manufacturing. As part of the TM AI Cobot S Series, the TM5S integrates advanced vision intelligence, enabling flexible automation in environments with frequent product variation. Its compact footprint and ease of integration make it ideal for Indian manufacturers seeking efficient and scalable automation.
Integrated AI vision for accurate detection and positioning
Compact and lightweight design for space-constrained installations
Fast deployment and easy programming
Safe human–robot collaboration
Improved production efficiency and consistency
3D bin picking
Assembly operations
Pick and place
PCB handling
Labeling
Quality inspection
Screw driving
Polishing and deburring
Electronics
Electrical
Manufacturing
Consumer Goods
Medical Devices
Light Engineering
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | TM5S |
| Weight (kg) | 23.9 |
| Maximum payload(kg) | 5 |
| Reach(mm) | 946 |
| Mounting | Wall, Table, ceiling |
| Controller weight (kg) | 13.5 |
| Average speed (m/s) | 1.4 |
| Maximum Speed (m/s) | 4.5 |
| Range: Joint 1 | +/- 360° |
| Range: Joint 2 | +/- 360° |
| Range: Joint 3 | +/- 158° |
| Range: Joint 4 | +/- 360° |
| Range: Joint 5 | +/- 360° |
| Range: Joint 6 | +/- 360° |
| Speeds: Joint 1 | +/- 210°/S |
| Speeds: Joint 2 | +/- 210°/S |
| Speeds: Joint 3 | +/- 210°/S |
| Speeds: Joint 4 | +/- 225°/S |
| Speeds: Joint 5 | +/- 225°/S |
| Speeds: Joint 6 | +/- 450°/S |
| Repeatability (mm) | +/-0.03 |
| Control Box I/O Ports | Digital In: 16 Digital Out: 16 Analogue In: 2 Analogue Out: 2 |
| End arm tool I/O Ports | Digital In: 3 Digital Out: 3 DO_0(DO-0/AI)/DO_1(DO-1/RS485+)/DO_2(DO-2/RS485-) |
| I/O Power Supply | 24V 2.0A for control box; 24V 1.5A for tool |
| IP Classification | IP65(Robot Arm); IP54(Control Box) |
| Typical Power Consumption(watts) | 240 |
| Temperature | 0-50°C |
| Cleanliness | ISO Class 3 |
| Power supply | 100-240 VAC, 50-60 Hz or 24 -60 VDC |
| I/O Interface | COM: 2, HDMI: 1, LAN: 3, USB2.0: 2, USB3.0: 4 |
| Communication | RS-232/RS-422/RS-485, Ethernet, Modbus TCP/RTU (master & slave) |
| Communication(Optional) | Optionally support specified network card of PROFINET, EtherNet/IP, EtherCAT, CC-Link |
| Programming Environment | TMflow (flowchart based, Script based), TM Craft (development program) |
| Integrated Camera Available | 5M pixels, colour, 100mm working distance*(1) or without built in vision |
| Certification |
TUV certified ISO 13849-1, ISO 10218-1, ISO/TS 15066 SGS Certification UL1740, CAN/CSA 424-14 (R2019) CE, NSF/ANSI 169(optional), SEMI S2(optional) |
| AI Functions(Optional) | Classification, Object detection, Sematic Segmentation, Anomaly detection, Intense segmentation - (External hardware required-AI server required)*(1) |
| Applications | Positioning, 1D,2D Barcode reading, OCR , Defect Detection, Measurement, Assembly check*(1) |
| Positioning Accuracy |
2D Positioning: 0.1 mm TM Landmark 3D positioning (the working point is located 100/200/300mm away from the landmark ): 0.10/ 0.20/ 0.33 mm*(1) |
| Eye in Hand (Build-in) | Auto-focused Colour camera with 5M resolution, working distance 100mm - infinite*(1) |
| Eye in Hand (Optional) | Support maximum 2 external cameras either 2 GigE 2D camera or 1 X GigE 2D camera + 1 X 3D Camera*(1) |
| Force Sensing(Optional) | |
| Force x-y-z: Range | +/- 300 N |
| Force x-y-z: Precision | 2 % F.S. |
| Force x-y-z: Accuracy | 5.5 % F.S. |
| Torque x-y-z: Range | +/- 30 Nm |
| Torque x-y-z: Precision | 0.3 % F.S. |
| Torque x-y-z: Accuracy | 5 % F.S. |
| Note | *(1) The features mentioned are applicable only to the built-in vision cobot, and they also support the addition of an external camera integrated with the TM cobot |