The TM12S collaborative robot is a medium-payload automation solution designed for industrial environments that demand both strength and precision. It supports reliable automation for continuous production processes while maintaining collaborative safety standards.
Medium payload capacity for versatile applications
Integrated AI vision for accurate operation
Suitable for continuous industrial use
Safe collaboration without complex safety barriers
Scalable automation capability
Conveyor tracking
Machine tending
Welding
Packaging
Palletizing
PCB handling
Polishing and deburring
Automotive
Metal Fabrication
Electronics
FMCG
Industrial Manufacturing
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | TM12S |
| Weight (kg) | 33.3 |
| Maximum payload(kg) | 12 |
| Reach(mm) | 1300 |
| Mounting | Wall, Table, ceiling |
| Controller weight (kg) | 13.5 |
| Average speed (m/s) | 1.3 |
| Maximum Speed (m/s) | 4.5 |
| Range: Joint 1 | +/- 360° |
| Range: Joint 2 | +/- 360° |
| Range: Joint 3 | +/- 162° |
| Range: Joint 4 | +/- 360° |
| Range: Joint 5 | +/- 360° |
| Range: Joint 6 | +/- 360° |
| Speeds: Joint 1 | +/- 130°/s |
| Speeds: Joint 2 | +/- 130°/s |
| Speeds: Joint 3 | +/- 210°/s |
| Speeds: Joint 4 | +/- 225°/s |
| Speeds: Joint 5 | +/- 225°/s |
| Speeds: Joint 6 | +/- 450°/s |
| Repeatability (mm) | +/-0.03 |
| Control Box I/O Ports | Digital In: 16 Digital Out: 16 Analogue In: 2 Analogue Out: 2 |
| End arm tool I/O Ports | Digital In: 3 Digital Out: 3 DO_0(DO-0/AI)/DO_1(DO-1/RS485+)/DO_2(DO-2/RS485-) |
| I/O Power Supply | 24V 2.0A for control box; 24V 1.5A for tool |
| IP Classification | IP65(Robot Arm); IP54(Control Box) |
| Typical Power Consumption(watts) | 400 |
| Temperature | 0 -50°C |
| Cleanliness | ISO Class 3 |
| Power supply | 100-240 VAC, 50-60 Hz or 24 -60 VDC |
| I/O Interface | COM: 2, HDMI: 1, LAN: 3, USB2.0: 2, USB3.0: 4 |
| Communication | RS-232/RS-422/RS-485, Ethernet, Modbus TCP/RTU (master & slave) |
| Communication(Optional) | Optionally support specified network card of PROFINET, EtherNet/IP, EtherCAT, CC Link |
| Programming Environment | TMflow (flowchart based, Script based), TM Craft (development program) |
| Integrated Camera Available | 5M pixels, colour, 100mm working distance *(1) or without built in vision |
| Certification |
TUV certified ISO 13849-1, ISO 10218-1, ISO/TS 15066 SGS Certification UL1740, CAN/CSA Z424-14 (R2019) CE, NSF/ANSI 169(optional), SEMI S2(optional) |
| AI Functions(Optional) | Classification, Object detection, Sematic Segmentation, Anomaly detection, Intense segmentation - (External hardware required-AI server required)*(1) |
| Applications | Positioning, 1D,2D Barcode reading, OCR , Defect Detection, Measurement, Assembly check*(1) |
| Positioning Accuracy |
2D Positioning: 0.1 mm TM Landmark 3D positioning (the working point is located 100/200/300mm away from the landmark ): 0.10/ 0.20/ 0.33 mm*(1) |
| Eye in Hand (Build-in) | Auto-focused Colour camera with 5M resolution, working distance 100mm - infinite*(1) |
| Eye in Hand (Optional) | Support maximum 2 external cameras either 2 GigE 2D camera or 1 X GigE 2D camera + 1 X 3D Camera*(1) |
| Force x-y-z: Range | +/- 300 N |
| Force x-y-z: Precision | 2 % F.S. |
| Force x-y-z: Accuracy | 5.5 % F.S. |
| Torque x-y-z: Range | +/- 30 Nm |
| Torque x-y-z: Precision | 0.3 % F.S. |
| Torque x-y-z: Accuracy | 5 % F.S. |
| Note | *(1) The features mentioned are applicable only to the built-in vision cobot, and they also support the addition of an external camera integrated with the TM cobot |